Az OMNIset szerelék:
Az alábbi ábrán látható az OMNIset szerelékek általános felépítési vázlata.
Az ábrán 4-es számmal láthatjuk az Artériás nyomásszenzort (AP). Terápia közben a szerelék az artériás vonalon keresztül vezeti ki a páciens érpályájából a vért. A Beteg vérét a Vérpumpa szállítja a szereléken belül. Kezelés folyamán előfordulhat olyan eset, ami során a katéter feltapad a véna falára, ezáltal blokkolja a vér szabad áramlását a beteg teste és az OMNI gép között.
Normál CRRT vagy TPE terápia esetén, vérpumpa áramlási sebességtől függően -10 … -150 mmHg között szokott változni. Minél nagyobb a vérpumpa sebessége, annál nagyobb vákuumot, azaz negatív nyomást generál az Artériás vonalra, így az Artériás nyomás szenzorra.
Az OMNI gép alkalmas olyan speciális terápiás körülmények esetén is használatra, amikor az Artériás nyomás extrém pozitív értéket vesz fel, és az Artériás nyomás akár +200 .. +400mmHg között változik. A készülék képes ilyen nyomáskörülmények esetén is működni, mindösszesen az Artériás nyomás - abszolút maximális limit megemelésére van ilyenkor szükség.
Normál CRRT Terápia során az artériás nyomás esetén tipikusan alacsony artériás nyomás riasztások szoktak előfordulni akkor, amikor a katéter feltapad az érpályára, és nem képes a megfelelő áramlási sebességet biztosítani. Ha azt lehet tapasztalni, hogy normál üzemi állapotban (amikor nincs semmilyen nyomás riasztás és fut a terápia) az aktuális nyomás a nyomáslimiteken belül van, de ritkán lecsökken -200mmHg nyomás alá, akkor szükséges a katéter állapotát ellenőrizni. Ha normál üzem során az aktuális nyomás közel helyezkedik el a negatív nyomáslimithez (~-170mmHg) , akkor szükség lehet a nyomás limit további csökkentésére negatív irányba (pl. -200 -ról -250mmHg-re).
Pre-Filter nyomás:
A Pre-filter, azaz a filter előtti nyomásmérő (3-as számú a fenti ábrán) a Vérpumpa után, de a hemofilter (és plus-os szerelék használata esetén a plusz abszorber) előtt helyezkedik el. Normál, jól anticoagulált szerelék esetén vérflow függvényében +80…250mmHg között szokott ez a nyomás változni. A Pre-filter nyomás (együtt a Vénás nyomással) a filter állapotáról szolgál információval. Abban az esetben, ha a Pre-filter nyomás emelkedni kezd, az egy indikáció a filter eltömődésére.
Vénás nyomás:
A vénás nyomásmérő a hemofilter után helyezkedik el (2-es számú a fenti ábrán) (plus-os szerelék használata esetén a plusz abszorber és a hemofilter után helyezkedik el. Normál, jól anticoagulált szerelék esetén vérflow függvényében +40 …. +150 mmHg között szokott ez a nyomás változni. A Vénás nyomás is fontos információt hordoz a filter, illetve a katéter állapotáról. Magas Vénás nyomás általában rossz katéter státuszt jelez, túl nagy az ellenállás a vér visszaadása során. Túl nagy (150++ mmHg) nyomáskülönbség a Pre-filter és a Vénás nyomás között pedig filter eltömődésnek az indikációja.
Oldat nyomás: Az oldat nyomásmérő (11-es számú a fenti ábrán) a Melegítő tasak után helyezkedik el. Szerepe az aktuális nyomás megjelenítése a folyadék oldal és a szerelék vér köre között. Ritkán szokott előfordulni ennek a nyomásnak a megemelkedése. Abban az esetben hogyha azt tapasztaljuk, hogy az oldat nyomás túlságosan magas, akkor előfordulhat, hogy ha filter keresztirányban nem átjárható így szerelékcsere lehet indokolt.
Effluens nyomás: az Effluens nyomásmérő (10-es számú a fenti ábrán) a folyadék oldal kifolyó részének nyomás viszonyáról biztosít információt számunkra. Terápia közben tipikusan alacsony Effluens nyomás riasztás fordulhat elő. Ennek az az oka, hogy a filter keresztirányban nem átjárható, azaz eltömődött. A kezelés ilyenkor korlátozott ideig még folytatható az abszolút nyomás limit értékének csökkentésével (minél negatívabb nyomás irány irányába).
Az OMNI szoftver többféle nyomásértékekkel dolgozik. Használ Abszolút és használ úgynevezett Ablak (window) nyomásokat.
Abszolút nyomásértékek:
Ezek azok a szigorú nyomáslimitek, amelyen belül kell az egyes nyomásértékeknek változnia.
Vegyünk példaként az OMNI gép Artériás nyomáskezelését: Alapbeállításként az OMNI az Artériás nyomást -200 és +100mmHg között fogadja el. Ez az abszolút nyomás limit. Bármelyik időpillanatban, ha az aktuális nyomás meghaladja ezen tartományt akkor a vérpumpa forgását leállítja, és riasztást ad (Alacsony vagy magas Artériás nyomás formájában.
A szoftver alkalmaz az abszolút nyomáslimittől egy szigorúbb nyomáslimitet is, ez az ablak nyomáslimit.
Minden vérpumpa áramlási sebesség módosulás esetén kb. 10-15mp-ig a szoftver az abszolút nyomáslimiteket tekinti a határértékeknek, ami között az aktuális nyomásnak mozognia kell. 10 – 15mp eltelével, miután elértük a kívánt áramlási sebességet és a nyomások is egyensúlyi állapotba kerültek, a szoftver meghatározza az átlag középértékét az aktuális nyomásnak. Ehhez képest alkalmaz egy Ablak maximális és Ablak minimális nyomáslimitet, így kiszámolja az új elfogadási tartományt.
Az alábbi ábrán az artériás nyomásablak működése látható. Az alsó régió az aktuális vérpumpa sebességét jelöli, a felső rész pedig az aktuális nyomást piros színnel, valamint az aktuálisan érvényes maximális (kék) és minimális nyomáslimiteket (zöld). Ahogyan a grafikonon is látható egy vérpumpa újra indulása látható az ábrán. Amint a pumpa elindul, az aktuális nyomás (piros színnel) elkezd csökkenni, majd beáll egy állandósult ~-40mmHg-s nyomásértékre. Látható, hogy a pumpa indulásától egészen a kívánt sebesség elérését követő 10-15mp-ig a nyomáslimitek elfogadási tartománya a korábban említett abszolút nyomások, azaz +100 és -200mmHg. Miután az aktuális nyomás stabilizálódott, és nem történt további áramlási sebesség változás, az aktuális nyomáslimitek felvettek egy sokkal szűkebb nyomásablakot, kék színnel látható a +42mmHg (ez a ~-40 + 80 mmHg kalkuláció eredménye) pozitív változás irányába és zöld színnel látható a -88mmHg (ez a ~-40 – 50 mmHg kalkuláció eredménye) negatív változás irányába. Ettől az időponttól kezdődően a szoftver a +42 és -88mmHg közötti tartományon belül tolerálja az Artériás nyomás változását. Természetesen előfordulhat a kezelés során lassú és monoton változása az aktuális nyomáskörülményeknek. Az ablak megoldása a nyomásfigyelésnek mozgó és adaptív történik, így leköveti a nem hirtelen nyomástendencia változásokat.
Miért van szükség az ablak nyomások alkalmazására? Két fő előnyt tudunk meghatározni:
- Sokkal hamarabb tud reagálni a szoftver egy hirtelen kialakuló nyomásproblémára akár egy eltömődés, elzáródás esetén
- Sokkal hamarabb tud reagálni a szoftver egy lassan kialakuló esetleges szivárgásra a szereléken belül.
Lehetséges problémaforrás az ablak nyomáskezelés miatt:
Előfordulhat olyan eset, hogy egy nem szedált páciens kezelése során hirtelen, rövid ideig tartó nyomásugrások alakulnak ki az egyes nyomások esetén, például ha a beteg köhög, megmozdul, stb. . Ebben az esetben az OMNI szoftver jelezhet magas/alacsony Artériás nyomás riasztást. Ennek az oka az, hogy a hirtelen, rövid ideig tartó nyomásugrás vagy nyomásesés miatt az aktuális nyomás kiesik, a szigorú nyomás ablakból. Ilyen esetekben szükséges lehet a nyomásablak értékének módosítása.
Az alábbi illusztráción ennek a magyarázatát láthatjuk: Ha a bővíteni szeretnénk a nyomásablak méretét, az a következő módon tehetjük. az Ablak magas (Window – High) és Ablak alacsony (Window – Low) nyomáslimitek növelése, 40 – 40 mmHg-rel ,azaz például 120 – 90 mmHg-re.
TMP nyomás:
A filter vér és vízoldala között fellépő kereszt irányú átjárhatóság kondícióját jelöli. Ténylegesen a membránok falain található apró méretű lyukak állapotáról szolgál információval.
A TMP nyomás kalkulációja a következő:
Normál CVVHD / CVVHDF terápiák esetén a TMP nyomás 30 – 100mmHg között szokott változni. Ha a TMP nyomás elkezd növekedni, az a membrán falain található apró méretű lyukak eltömődését jelzi. A TMP nyomás alapvetően 450mmHg-ben van limitálva, azonban ha a filter keresztirányú eltömődésével találkozunk akkor valószínűleg egy alacsony Effluens nyomás riasztás is jelentkezni fog. Ha magas TMP vagy Alacsony Effluens nyomás riasztással találkozunk érdemes csökkenteni a NFR-t, vagy növelni a diluciós áramlást, vagy szerelékcserét kezdeményezni.
PD vagy FDP: Filter nyomásesés:
A nyomásesés a filter előtt és a filter után mért nyomásoknak a különbsége.
A filter nyomásesés szolgál a leggyorsabban információval az anticoaguláció hatékonyságáról. Ha a vér bealvad a kapilláris csövek belsejébe, akkor az meg fogja emelni a filter előtti nyomás értékét, míg a vénás nyomás változatlan marad. Ebben az esetben a PD értéke is növekedni fog. Az OMNI alapértelmezettként 250mmHg-ben határozza meg azt a küszöbértéket, amíg tolerálja a filter előtti és a vénás nyomás nyomáskülönbségét. Amint ez az eltérés nagyobb lesz mint 250mmHg a vérpumpa leáll, és mindaddig nem indítható újra, míg ismét 250mmHg alá le nem csökken ez a nyomás. A legtöbb CRRT terápia általában a magas filter nyomásesés riasztással szokott befejeződni. Ekkor a nővérnek meg kell próbálnia visszaadni a páciens vérét a szerelékből. Sok esetben viszont (mivel a PD értéke továbbra is 250mmHg fölött marad), a vérpumpa újraindítása nem lehetséges Vér visszaadása funkció közben sem. Ekkor érdemes a következő lépést megpróbálni:
A beteg lecsatlakoztatása a Funkciók – Terápia befejezése gomb megnyomásával történik. Ekkor a vér visszaadása szakasz során a Paraméterek – Nyomás limitek menüpontban a PD értékre kattintva változtassuk meg a PD értékét 450mmHg-re, majd kezdjük meg a vér visszaadását. Ebben az esetben a korábbi riasztás törölhető lesz, mivel már nem 250 hanem 450mmHg-lesz az aktuális filter nyomásesés limit.