Mit kell tudni a perisztomális bőrkomplikációkról?
A sebekkel ellentétben, ahol a kezelés végső célja a gyógyulás, a sztómák a bőr olyan áttörését jelentik, amelyet úgy terveztek, hogy nyitva maradjon annak érdekében, hogy a sztóma a váladékokat kivezesse. A perisztomális bőrproblémák gyakoriak és speciális kezelést igényelnek.(1) A sztómával kapcsolatos komplikációk lehetnek sebészeti vagy bőrgyógyászati jellegűek.
A bőrgyógyászati szövődmények gyakoriak, a tünetek széles skáláját okozzák, és a betegek 45%-ánál fordulnak elő, és bizonyítottan jelentős negatív hatással vannak a beteg életminőségére.(2) A perisztomális bőrproblémák felelősek a sztómanővérnél tett látogatások több mint harmadáért (2)
Ugyanakkor a sztómakialakítást követő első napokban számos komplikáció léphet fel. Egy közel 4000 újonnan kialakított sztómát vizsgáló audit során azonosított három leggyakoribb probléma a visszahúzódás (40%), a leválás (24%) és a nekrózis (9%) volt.(7)
Ezért a perisztomális bőr lelkiismeretes gondozást igényel egészségének megőrzése és a bőrgyógyászati szövődmények elkerülése érdekében. Az egészséges bőr a sztóma körül elengedhetetlen a jó tapadás biztosításához, amely nélkül megnő a szivárgás és ezáltal a további bőrkárosodás kockázata. Ezzel jön létre az az ördögi kör, amelyben a sérült bőr további zsák szivárgáshoz vezet.
Az ellátás legfontosabb eleme a megelőzés - a perisztomális bőrbetegségek kezelésének legjobb módja, ha eleve megelőzzük a szövődményeket.(3) A hatékony megelőző stratégiák és a betegoktatás létfontosságú. A kockázati tényezők azonosítása segíthet az ellátás optimalizálásában. A felmérés döntő fontosságú - fontos a célzott vizuális vizsgálat, valamint a holisztikus és célzott kórtörténet felvétele.(3,4)
Melyek a leggyakoribb perisztomális bőrkomplikációk?
Példák gyakran előforduló perisztomális bőrkomplikációkra
Dermatitis
Állapot: Okozhatja az eszköz bármely összetevőjére adott reakció (túlérzékenységi reakció), vagy a sztómaváladékkal való érintkezés (nedvességgel összefüggő bőrkárosodás)(4,5)
Tünetek: Vörösödés/kiütés, duzzanat, érzékenység, égető érzés, folyadékgyülem, fájdalom/viszketés.(4,5)
Kezelés: Kerülje az allergiás reakciót kiváltó anyagokat(3) és fontolja meg ragasztóanyag-eltávolító használatát. Ne használjon termékeket/kémiai anyagokat, kivéve, ha az adott páciens esetében konkrét indikáció áll fenn.(3) Ellenőrizze, hogy az eszköz megfelelően illeszkedik-e, és szükség esetén igazítsa meg. Fontolja meg bőrvédő termék(ek), például az Askina® Barrier Film használatát.
Nyomási sérülés
Állapot: A túl szoros/merev öv vagy eszköz által okozott túl nagy felületi nyomás.(3,5).
Tünetek: Erythema, amely a zsák eltávolítását követő 1-2 percen belül nem szűnik meg. (5)
Kezelés: Alaposan vizsgálja meg a bőrt a nyomás/bőrsérülés szempontjából.(3) Ha lehetséges, hagyja abba az öv használatát, vagy lazítsa meg azt.(3) Ha nyomássérülés lép fel, fontolja meg a vékony hidrokolloid kötszerekkel történő kezelést.(3)
Folliculitis
Állapot: Általában staphylococcus fertőzés vagy a sztóma körüli bőr szőrtelenítéséből eredő szövődmények okozzák.(4,5)
Tünetek: A szőrtüszőből kiinduló elváltozás néha gennyes és erythemás, általában felületes.(4,5)
Kezelés: Kíméletes borotválkozást javasoljon, amelyet hetente legfeljebb egyszer kell elvégezni.(3) Fontolja meg antibakteriális szappan/termékek használatát.(3) Fontolja meg bőrvédő termék(ek) (pl. Askina® Barrier Film és/vagy Superfiller) használatát.
Hypertrophia/Papilláris elváltozások
Állapot: A bőr vizeletnek való krónikus kitettsége okozza.(5)
Tünetek: A bőr lúgos vizeletnek való kitettségekor gyakran kristályos kéreg képződik a bőrfelületen - ez szemölcsszerű hipertrófiához és az azt követő gyulladásos reakcióhoz vezethet.(5)
Kezelés: Vegye fontolóra sztúmagyűrű vagy hasonló termék(ek) használatát. A vizeletet savasíthatja, ha a beteg pl. áfonyalevet vagy C-vitamint fogyaszt.(3,5) Fontolja meg bőrvédő termék(ek) (pl. Askina® Barrier Film és/vagy Superfiller) alkalmazását.(3)
Gombafertőzés (Candidiasis)
Állapot: Szivárgás, a bőr túlzott izzadása, antibiotikumos kezelés vagy sérült bőr okozhatja.(4,5)
Tünetek: Kezdetben pusztulaként jelentkezik, majd erythemás, konfluens plakká alakul, szatellit elváltozásokkal; égő, viszkető érzéssel.(4,5)
Kezelés: Gombaellenes porral minden zsákcsere alkalmával, amíg meg nem szűnik.(3) Oktassa a beteget a szárazon tartás technikájára és a nedves környezet elkerülésére.(3) Fontolja meg bőrzáró vagy bőrvédő termék(ek) (pl. Askina® Barrier Film és/vagy Superfiller) alkalmazását.(3)
Bőrápolási tippek
- Tisztítsa a bőrt pH-egyensúlyt biztosító termékkel (vagy bizonyos esetekben csak vízzel).(3) Ne használjon lágyító vagy olaj alapú termékeket, illetve olyanokat, amelyek száríthatják a bőrt. Kerülje az irritációt okozó vegyi anyagokat.(6)
- A candidiasis kockázatának csökkentése érdekében tartsa szárazon a bőrt. A száraz bőr a jó tapadás eléréséhez is elengedhetetlen. Zsákkal együtt történő fürdést követően gondosan szárítsa meg a bőrt és a zsákrendszert.(3)
- Védje a bőrt kíméletes tapadókoronggal rendelkező eszközök használatával és a bőr gondos tisztításával. Óvatosan távolítsa el a sztómazsákot, hogy elkerülje a bőr felsértését. Érzékeny bőrű betegeknél fontolja meg sztómavédő paszta/gyűrű használatát a trauma megelőzése érdekében(3).
Kapcsolódó dokumentumok
Megoldások sztómaviselőknek, orvosoknak és ápolóknak
Szakirodalom:
1) Herlufsen P et al (2006) Study of peristomal skin disorders in patients with permanent stomas. British Journal of Nursing 15(16):854-62
2) Jemek GBE, Nybaek H (2008) Peristomal skin problems account for more than one in three visits to ostomy nurses. British Journal of Dermatology 159:1207-14
3) Rolstad BS, Erwin-Toth P (2004) Peristomal skin complications: prevention and management. Ostomy Wound Management 50(9):68-77
4) Nybaek H, Jemec GBE (2010) Skin problems in stoma patients. JEADV 24:249-57
5) Woo KY, Sibbald RG, Ayello EA et al (2009) Peristomal skin complications and management. Adv Skin Wound Care 22:522-32
6) Gray M, Colwell JC, Doughty D et al (2013) Peristomal moisture-associated skin damage in adults with fecal ostomies. J Wound Ostomy Continence Nurs 40(4):389-99
7) Burch.J (2008) Stoma Care. 1st Edition. Wiley-Blackwell. p 233