A segítők szerepe a sztómások rehabilitációjában a kezdetektől napjainkig

Termék gyorskereső

Kategória vagy alkategória mutatása

A segítés szerepét, mint nyugdíjas sztómaterápiás nővér tapasztalatai alapján a sztómaterápia területéről gyűjtöttem össze.

A segítők célja egy kapcsolatban - az életminőség javítására irányul, azt fejleszti, azt segíti. Ezen személyek a betegellátás különböző területén dolgozó orvosok, szakápolók, pszichológusok, dietetikusok, az egészségügy bármely területén dolgozó szakszemélyzet, szociális szférában dolgozók, a betegek rehabilitálásában segédeszközökkel jelenlévő cégek, vagy éppen a betegek családtagjai.

 

Mindenfajta segítői munka függ:

 1. A segítséget igénybe vevőtől, tehát a betegtől, az ő személyiségétől,

 2. A segítő és a segítésre szoruló kapcsolatától, környezetétől,

 3.  A segítő szakember(ek) személyétől,

 4. A szakember(ek) kórházi és civil szervezetétől,

 5. A segítő szakember(ek) szakmai kultúrájától, felfogásától,

 6. A segítői tevékenységtől, a segítő kapcsolat helyi társadalmi környezetétől.

Ahhoz, hogy segítő vagy közösségi tevékenységeket sikerrel tudjunk végezni, hogy különböző rövidebb vagy hosszabb távú fejlesztő, támogató programokat célszerűen tudjunk működtetni, elengedhetetlen, hogy ismerjük és értsük is az egyes eljárások jellemzőit, hatásmechanizmusait, optimális feltételeit.

A segítésben résztvevő szakemberek igyekeznek az elméleti és a gyakorlati megközelítést vegyíteni azért, hogy a beteg megértse az életét jelentősen megváltoztató műtét lényegét, fontosságát. Az ápolás kiemelt figyelmet szentel a beteg saját ellátásába történő bevonásába. Különös odafigyeléssel bír a speciális ápolást és ellátást igénylő sztómás beteg ápolása, gondozása is, mely már az első találkozáskor elkezdődik. A betegedukáció, oktatás folyamatos, tervezett ápolási folyamatot igényel.

Célja a megváltozott állapot elfogadásának segítése, a sztóma ellátása, a sztómaterápiás segédeszközök helyes alkalmazásának betanítása, a komfortérzés biztosítása, az egészség visszaállítása, annak fenntartása, a műtét előtti életvitel helyreállítása vagy annak megközelítése, illetve célja még a beteg biztonsága stb.

A betegbiztonság alatt a páciensnek az egészségügyi ellátás során potenciálisan bekövetkező, elkerülhető egészségkárosodással szembeni védelmét értjük. A betegbiztonság fontos szempont az Európai Unióban.

A szolgáltatók, döntéshozók, finanszírozók egyetértenek abban, hogy szükség van módszertani ajánlások kidolgozására, új eljárásrendek bevezetésére, amelyek elősegítik a betegbiztonság javítását, a nem várt események csökkentését a magyar egészségügyi intézményekben.

A segítő, fejlesztő eljárások a nem várt eseményeket csökkenthetik a sztómás betegek biztonságos ellátása kapcsán. Meg kell említeni azokat a tanfolyam jellegű, sztómaterápiás és sebészeti szakápolástani ismeretek bővítését nyújtó továbbképzéseket, melyek gyakorlati tapasztalatokat, a területen dolgozó ápolószemélyzet saját megfigyeléseit előadás formájában.

Különböző szakmai konferenciákon mutatta, mutatja be. Ezeken a programokon megbeszélésre kerülnek a leggyakrabban előforduló ellátási hibák, a nem várt események előfordulása és ezek megoldásai. Ezen megfigyelő tanulmányokra alapozva látták és látják el a kolléganők ma is a magyar sztómás betegeket.

Bár a mai napig sincs hazánkban elismert sztómaterápiás ápoló képzés, a területen dolgozók igyekeznek legjobb tudásuk szerint ellátni a betegek speciális ápolását.

A sztómateápiában jártas ápolónak a gyakorlatban fel  kell ismernie az elméletben tanult korai és késői szövődményeket, hogy azokat az íratlan kompetenciáján belül el tudja látni, az operáló orvossal közölni tudja azokat, és nem utolsó sorban a beteg figyelmét felhívja a lehetséges vagy a megoldásra váró elváltozásra.

A beteg ellátását a fekvőbeteg ellátó intézmény után is biztosítani kell. A beteg mentális, fizikai állapotának figyelembevételével elsődleges célunk az önellátás elérése, illetve gondozásában, segítésében résztvevők (pl. családtag) oktatása.

Ehhez segítséget nyújt az Elbocsátás tervezése táblázat.

Lásd a cikk végén!

A beteg edukációja, oktatása nem korlátozódhat csak a sztómaellátás folyamatára, a sztóma körüli bőr ápolására, segédeszközök helyes alkalmazására, hanem a sztóma méretének változására, a sztóma körüli bőr, a székletürülés megfigyelésére, szabályozására és a szövődmények felismerésére is ki kell terjednie.

A tiszta és biztonságos környezet nem csak a sebészeti osztályon fontos szempont, hanem bárhol, ahol a sztómaviselő megfordul. A sztómaellátás során széklettel, váladékkal szennyezet segédeszközök, bőrtisztító anyagok, segédeszközök mellékes termékeinek gyűjtésére, a speciálisan erre a célra fejlesztett szagtalanítók helyes alkalmazására is ki kell térnie a megváltozott életmóddal élők beteg oktatásában.

Az 1997.évi CLIV. Egészségügyi Törvény (Eü. tv.) kimondja, hogy

(3) ” Mindenkinek

a) joga van olyan ismeretek megszerzéséhez, amelyek lehetővé teszik számára az egészsége védelmével és fejlesztésével kapcsolatos lehetőségek megismerését, valamint megfelelő tájékoztatáson alapuló döntését az egészséggel kapcsolatos kérdésekben.”

A beteg rehabilitációjának folyamatában jó, ha szem előtt tartjuk a sztómások jogainak chartáját.

A   S Z T Ó M Á S O K   J O G A I N A K   C H A R T Á J A

Ez a charta a sztómások jogait mutatja be, e sajátos csoport különleges igényeit és gondozási igényeit. Olyan információkban kell, hogy részesüljenek a gondozásról, amelyek lehetővé teszik számukra az önmaguk által meghatározott és független életet, és hogy részt vehessenek minden döntéshozatali folyamatban

A Sztómások Nemzetközi Szövetségének deklarált célja az, hogy valamennyi sztómás rendelkezzen a műtétjüket követő kielégítő életminőséghez való joggal, és hogy az alábbi Charta a világ minden országában megvalósuljon.

  • Műtét előtti konzultáció annak érdekében, hogy a sztómás meggyőződhessen az operáció előnyeiről és a sztómával való élet alapvető tényeiről
  • A megfelelő helyen és jól felépítetten, a sztómás komfortjának teljes figyelembevételével kialakított sztóma
  • Gyakorlott és szakszerű operáció előtti és utáni orvosi és sztómanővéri ellátás mind a kórházban, mind a közösségben
  • Teljes és részletes információ valamennyi, az adott országban rendelkezésre álló segédeszközről és orvosi felszerelésről
  • Az elérhető sztómás termékek közötti előítéletektől és fenntartásoktól mentes választás lehetősége
  • Információ a nemzeti sztómás szövetségről, valamint az általa nyújtott szolgáltatásokról és támogatási lehetőségekről
  • A család, az egyéni karrier és a barátok számára szóló támogatás és információ annak érdekében, hogy jobban megértsék azokat a feltételeket és alkalmazkodási követelményeket, amelyek nélkülözhetetlenek a kielégítő sztómás életminőség létrehozásához

 

(IOA, 1993. június, Felülvizsgálva 1997. június Felülvizsgálta: World Council 2004, 2007)

E multidiszciplináris ápolás megköveteli a dietetikussal, klinikai szakpszichológussal, survalliance, hospice ápolóval, továbbá az otthoni szakápolással, szociális szférával és egyéb ellátó rendszerrel történő együttműködést. A sztómaterápiás ápoló követi a betege útját, szükség esetén írásos dokumentációt készít a további ellátáshoz.

A szóbeli tájékoztatáson túl a betegek elbocsátása több intézményben már írásos segédanyagok, leírások, helyi protokollok, útmutatók, informatív brosúrák átadása nélkül elképzelhetetlen. Ilyen pl. a sztóma ápolása frissen operált betegnek, a bőrvédő paszta alkalmazása, a nyíltvégű zsák ürítése, a megfelelő higiéné- és a hulladékgyűjtés szempontjai stb.

Több évvel ezelőtt a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával a Magyar Sztómaterápiás Nővérek Egyesülete elkészített és kiadott egy Sztóma kiadványt. Meg kell említeni az akkori MASZNE elnök nevét Orbán Andreát.

Az egészségnevelés, az elsődleges prevenció az érintett beteg családjában kiemelt szerepet kap a sztómaterápiás felvilágosító munkában.

Az állandó kapcsolattartás, telefonos elérhetőség, betegfórumok, hiteles internetes elérhetőségének ismertetése (http://ilco.hu/forum, http://crohn-colitis.hu/forum/ http://www.vanholnap.eu ) a sztómaterápiás nővér egyesület honlapján (https://www.sztomanoverek.com/) kapható szakmai segítség csak növelheti a beteg biztonságérzetét.

A sztómanővérek oldal a következő ok miatt nem lesz látogatható: Sajnálatos, hogy a 2000. június 14-én megalakult Magyar Sztómaterápiás Nővérek Egyesülete jelenleg szűnik meg, pedig a Magyarországon élő sztómaterápiával foglalkozó ápolókat egyesítette. Optimista ember lévén bízok abban, hogy rövidesen összefog a friss munkaerő, a kolléganők ambíciója létrehozz egy aktív, új szervezetet.

 

Minden sztómaterápiás gyógyászatisegédeszköz-gyártó cég honlapján is bőven olvashatunk életminőséget elősegítő felvilágosításról, tájékoztatásról.

A gondozási fázisban egyes estekben további speciális feladatot is kell megoldani, mint pl. a székletürülés szabályozhatóságát irrigálással.

De nem csak fizikai segítséget kell adni. A megváltozott életminőség miatt sok esetben csak a sztómagondozóban elhangzó családi kapcsolatokban történő romlások, szexuális problémák, társas kapcsolatokban történő negatív változások meghallgatása és megoldása komoly problémát okoz a sztómaterápiás nővérnek is. Hisz nem csak az öreg, tapasztalt nővérek vannak jelen a rendszerben. Az idő telik, közülünk egyre többen nyugdíjba vonultak. Van, aki önkéntesként tovább dolgozik, mivel nincs, aki ezt a sokrétű feladatot elvállalja.

A leköszönő kolléganők helyébe új ápolók lépnek, akik előtt ott a feladat. Azért, hogy ne járják végig a szakma göröngyös útjait és ne ugyanazt az ösvényt és ne ugyanúgy tapossák, ahogyan nekünk kellett tennünk, azért, hogy megtanulhassák a szakma rejtelmeit, és alkalmazzák a már elkészült szakmai segédanyagokat. A MASZNE az ellátási folyamat minőségének fejlesztése érdekében külföldi evidenciák figyelembevételével ajánlásokat készített a minőségi betegellátás érdekében. Így segíti a területen dolgozó kevesebb tapasztalattal rendelkező kollégák munkáját is. Pl.: A sztóma ideális helyének kijelölését, az Amerikai Colorectális Sebészi Társaság, az Amerikai Urológiai Szövetség és a Sztóma-Seb-Kontinencia Ápolási Társaság által kiadott közös nyilatkozat tartalmazza. Felhívja a figyelmet arra, hogy a sztóma helyének műtét előtti kijelölésével csökkenthetjük vagy akár megelőzhetjük a műtét utáni sztómaszövődményeket.

A sztómás beteg biztonságának fejlesztése érdekében elengedhetetlen lenne egy olyan kompetencia alapú képzés létrehozása, ahol az elméleti órákon túl a gyakorlatban jártas, tapasztalt sztómaterápiás ápolók adják át megszerzett tudásukat, ismereteiket. Az egységes oktatást követően az ország bármely kórházában dolgozó sztómaterápiás ápoló, a sztómaképző műtéten átesett beteget egységes, magas szintű ellátásban tudná részesíteni.

Az OKJ és licence kompetencia alapú képzés előkészítése évekkel ezelőtt megtörtént, de megvalósítása mindig akadályba ütközött. A szakdolgozók a sztómaterápiás eszközöket gyártó és forgalmazó cégek néhány napos képzésén vehettek és vehetnek részt. Lehetőség van pontszerző továbbképzés, szabadon választható és kötelező szakmacsoportos képzéseken belül, konferenciákon előadások elkészítésére és meghallgatására.

A sztómaterápiás ápoló feladata bevonni a sztómaviselőt  a saját rehabilitálásába, a fontos szerepet betöltő önsegítő klubba, ahol a műtéten régen átesett sorstársak segítik a vendégnyílással élők társadalmi beilleszkedését. 

A sztómások szövetsége, a Magyar ILCO Szövetség (MISZ) Horváth Gyula 1980-ban Kaposvárott svéd segítséggel megalakította az első magyarországi ILCO Klubot. Ezt követte különböző városokban, Pécsett, Kecskeméten, Budapesten stb. főleg az ilyen műtéteket végző kórházak, klinikák vonzáskörzetében a helyi egyesületek létrejötte. 1983-ban megalakult a Magyar ILCO Szövetség, amely 1985 óta az IOA teljes jogú tagja.

A szövetség célja és feladata a magyarországi ILCO egyesületekben folyó utógondozási, rehabilitációs, szociális segítségnyújtási munkák koordinálása. Tájékoztatás a legújabb műtéti és sztómaterápiás módszerekről, a hazai és a külföldi ILCO mozgalom gondjairól, eredményeiről. Egyik legfontosabb feladata a sztómaviselők s az őket tömörítő klubok érdekvédelme. (http://endodiag.hu/a-sztomasok-szovetsege-a-magyar-ilco-szovetseg-misz/)

Ideális volna, ha minden ILCO klub munkáját aktív részvétellel segítené sztómaterápiás nővér.

Az összefoglalómból kitűnik, hogy a sztómaterápiás ápolónak naprakész tudásra és ismerettel kell rendelkeznie, csak így lehet teljesíteni e küldetést.

Legyen ideiglenes, vagy végleges sztómaműtét, a segítő munkát csakis a következő latin idézetnek megfelelően kell végezni.

"Salus aegroti suprema lex esto" - „A beteg érdeke legyen a legfőbb törvény!”

 

Deák Gyuláné, nyugdíjas, önkéntes sztómaterapeuta

Forráshivatkozások:

Az 1997.évi CLIV. Egészségügyi Törvény (Eü. tv.)

Sztómások Nemzetközi Szövetsége

IOA, 1993. június, Felülvizsgálva 1997. június Felülvizsgálta: World Council 2004, 2007

Magyar Sztómaterápiás Nővérek Egyesülete, https://www.sztomanoverek.com

Magyar ILCO Szövetség (MISZ), www.magyarilcoszovetseg.hu

http://crohn-colitis.hu/forum/

Van Holnap Alapítvány, http://www.vanholnap.eu

Amerikai Colorectális Sebészi Társaság

Amerikai Urológiai Szövetség

Sztóma-Seb-Kontinencia Ápolási Társaság