Nemcsak hazánkban, hanem világszerte is megnőtt a tumorok előfordulása. Ennek következtében egyre több ember lesz sztómaviselő. Ma már több mint 2 millió ember él sztómával a világon. Sztómaképzés során az eddig természetes helyen ürülő széklet -és vagy vizelet útját megváltoztatva mesterségesen képzett nyílásokon fog ürülni a váladék.
Ennek elfogadása igen nehéz mind a beteg, mind a hozzátartozók számára. Minél több információval rendelkeznek a betegség, a műtét, a sztóma és a sztómakezeléssel kapcsolatban, annál gördülékenyebben mehet annak elfogadása és ellátása. Szükség esetén pszichológus segítségét is igénybe lehet venni.
Megfelelő eszközválasztás és bőrvédelem a sikeres felépülés fontos feltétele
Nagyon fontos a sztóma körüli egészséges bőr. A sérült bőrfelülethez nem tapad megfelelően a sztómazsák és ez további szivárgáshoz és más problémákhoz vezethet. A maró hatású széklet és vizelet tovább rontja a bőr állapotát, így elindul egy ördögi kör. Elsődleges a biztonság és a teljes értékű élet feltételeinek biztosítása. Fontos a sztómazsák alatti bőrterület épségének megóvása. Gondos ápolás mellett is előfordulhat bőrpír.
Bőrpír előfordulhat:
- nem megfelelő eszköz,
- nem megfelelő felhelyezés és eltávolítás,
- maró hatású béltartalom,
- bizonyos gyógyszerek és allergia esetén is
Egy ritka és nehéz sztómaellátási eset:
Egy betegem húgyhólyagtumor miatt urosztómát viselt, melynek kezelését nagyon szépen elsajátította. Néhány év múlva a tumor újra erőre kapott és megtámadta a vastagbeleit. Újabb műtét, újabb tortúra. A sztómakezelés szempontjából mindent tudott. Sok mindent kitapasztalt már az előzőekben, és így rugalmasan vette az akadályokat. De közben férje elhalálozott. Ez a fájdalom tömegesen meggyötörte a lelkét, és elvesztette a reményt. Lánya mindvégig tartotta benne a lelket, soha nem hagyta magára. A hite nem engedte, hogy feladja, és volt olyan alkalom, amikor ő vigasztalta a betegtársait. Szépen felépült a colosztóma műtét után is, de sajnos ez nem tartott sokáig. Hat nap múlva lázas lett, széklete elakadt, melyet konzervatív terápiával nem lehetett rendezni, ezért végső lépésként újabb feltáró műtét következett. A talált hasi státus során kétcsövű ileosztómára volt csak lehetőség. Műtéti sebe suppurált.
Szenvedések sorozata indult el, mindkét oldalon - Ezen sztómák ellátása igen nehézkes volt
Megfelelő eszközválasztás: mi a megfelelő sztóma ellátási eszköz ebben a speciális esetben?
Egészen más szempontok alapján kellett eszközt választani!
- megfelelő tapadással rendelkezzen
- jól formálható legyen, sebszélsztóma helyzete
- különösen jól illeszkedjen a bőrhöz
- ne okozzon allergiát sem a zsák, sem a kötszer és a használt kiegészítő anyagok (Braunol, seböblítők, Superfiller paszta, tapadópor, bőrvédő krémek)
- elférjenek egymás mellett a zsákok úgy, hogy közben a suppurált sebet naponta többször lehessen kötözni
Szinte minden órában valamelyik zsákot cserélni kellett. Nagy mennyiségű vizelet és vékonybéltartalom, valamint sebváladék ürült. Idővel a colosztómán, már minimális ürülés volt tapasztalható.
Megfelelő bőrvédelem. Hogyan, mivel?
A zsákcsere kapcsán a mechanikus székleteltávolítás szinte folyamatos volt. Minden törlést újabb ürülés követet. Nagyon nehéz volt tisztán és szárazon tartani a sztóma környékét. Próbálkoztam kötszer felhelyezésével és a kötszerre feltenni a zsákot, több- kevesebb sikerrel.
A zsákkal nem fedett területeket naponta többször Sudokrémmel kellett védeni a felázás elkerülése miatt. Használtam pasztát a jobb tapadás érdekében, ami egyik nap bevált, másik nap nem.
Mindemellett a beteg szenvedett. Morfin adagolására volt szükség. Még így is volt, hogy ő támogatott engem! Vigasztalt, ha néha a nagy nehezen feltett zsákjaim csak néhány órát bírtak. Lánya naponta többször látogatta és tartotta benne a lelket. Mindennap mesélt az otthoni dolgokról, képekkel dekorálta ki a szobát. A lánya is nagyon örült, ha néhanap sikerült úgy felhelyezni a segédeszközt, hogy több óráig bírta.
Ha minden zsák a helyén volt, kaptunk egy kis lélegzetvételnyi időt. Ilyenkor tudott a beteg étkezni, beszélgetni, társas kapcsolatokat ápolni.
Nagyon nehéz volt megélnem ezt az időszakot. A beteg szemében láttam a haláltól való félelmet, a szenvedést, a fájdalmat, amit nekem nem sikerült megszüntetnem, csak enyhítenem.
Tanulság ebben az esetben:
Bár a beteg elhalálozott a megfelelő eszközválasztás és bőrvédelemnek köszönhetően ezt a rövid időt a családjával tudta tölteni. Azonban ez az időszak megterhelő volt mind a beteg, a család és az ápolók számára. Ezért fontos, hogy a sztómával foglalkozó ápolók megfelelő képzésben részesüljenek, pszichológus segítsége elérhető legyen, mind a beteg, mind az ápolók számára. Fontos lenne a megfelelő ápolói létszám is, hiszen egy ilyen beteg ellátása egy műszakon belül adott esetben órákra leköt egy ápolót.
A gyógyászati segédeszközgyártó és -forgalmazó cégeknek a jövőbeli kihívás olyan sztóma eszközöket kialakítani és forgalomba hozni, amelyek elég tartósak ahhoz, hogy megbirkózzanak a „nehéz sztómák” biztonságos ellátásával, megkönnyítve a sztómával élő betegek életét és az ápolók munkáját.
Soós Zoltánné Hajni
Osztályvezető Főnővér
Sztómaterápiás ápoló
Almási Balogh Pál Kórház Ózd