A XXI. század technikai fejlődése, a modern orvostudomány vívmányai - molekuláris diagnosztika - jelentős utat törnek a rák gyógyításában. Napjainkban alapvető követelmény a daganatos betegek célirányos és hatékony ellátása. Az onkológia az orvostudomány azon multidisciplináris ága, mely magában foglalja a korszerű diagnosztika, a sebészeti eljárások, a sugárterápiás lehetőségek és a gyógyszeres kezelések széles spektrumát.
A vastagbél- és végbéldaganatok komplex onkológiai ellátásának irányvonalát az un. Onkoteam határozza meg. A szakmai bizottság feladata a beteg korára, társbetegségeire, általános állapotára, szövettani és vizsgálati eredményeire tekintettel - a páciens várható túlélési esélyeit figyelembe véve - a számára legoptimálisabb kezelési út meghatározása.
Sztómaképzés onkológiai okai:
- inoperábilissá vált, kierjedt tumoros folyamatok esetében passage biztosítása céljából.
- kuratív műtétek során (pld. rectum extirpátio, teljes colectomia, stb…)
Onkológiai kezelések legfőbb irányvonalai:
- Kemoterápia: olyan kemikáliák (cytostatikus szerek) amelyek megállítják, lassítják a gyorsan osztódó daganatos sejtek szaporodását, ill. elpusztítják azokat.
- Biológiai terápia: olyan speciális fehérjetermészetű molekulákat juttatnak be az élő szervezetbe melyek célzott támadás pontokon specifikusan fejtik ki terápiás hatásukat.
- Irradiáció: osztódó daganatsejtek szelektív elpusztítása ionizáló sugárzással az ép szövetek maximális védelme mellett.
- Immunterápia: olyan gyógyszeres kezelés mely során az immunrendszer képes felismerni és elpusztítani a daganatos sejteket.
- Kombinált kezelések: kemo-biológiai kezelés, kemo- radioterápia
Onkológia kezelések mellékhatásai:
Az onkológiai kezelések természetüknél fogva (a gyorsan osztódó sejteket pusztítják) számos nem kívánt hatást okoznak. Alapjában véve a daganatellenes kezelések nem okoznak fokozott kockázattal járó mellékhatásokat a sztómaviselőkre nézve, mégis néhány nem kívánt hatásra szeretném felhívni a figyelmet.
Kemoterápia mellékhatásai és ápolási teendők:
Hasmenés: Leggyakoribb gastrointestinális mellékhatás. A cytostatikum beadását követően 1-2 órán belül korai, 24 órán túl késői mellékhatásról beszélünk, amely erőteljes verejtékezéssel és hasi görcsökkel párosulhat. Fokozott ionveszteséggel, az elektrolitháztartás zavarával járó állapot. Gyakran párosul gyengeséggel, hányással, étvágytalansággal, ami a testsúly csökkenéséhez, immunrendszer gyengüléséhez, fertőzésekkel szembeni fogékonysághoz vezethet.
A rosszul illeszkedő eszköz esetén székletszivárgás alakulhat ki, ami komoly bőrproblémákat okozhat a sztómaviselők számára, illetve előfordulhat gyakori zsákleválás is.
Teendő: Orvos utasítására hasfogók (Immodium capsula) és hányás esetén antiemetikumok, (Ondansetron), valamint probiotikumok alkalmazása szükséges, fokozott folyadékbevitel, energiadús táplálkozás mellett. Súlyos esetben a kemoterápiás szerek dózisredukciója, parenterális folyadékpótlás is szóbajön.
A sztómaviselő részéről fontos a higiénés szabályok betartása, fertőzések megelőzése, fertőző betegek kerülése. Napi segédeszköz-csere, lehetőség szerint egyrészes üríthető rendszerek alkalmazása. Szivárgó széklet okozta bőrirritáció esetén kiegészítő termékek bőrápolók (Askina Barrier krém), Askina Barrier film, védőgátak (Superfiller paszta) alkalmazása. A testsúlycsökkenés miatt a sztóma környezetében egyenetlenség alakulhat ki, szükségessé válhat eszközváltás (konvex termék alkalmazása).
Székrekedés: Az onkológiai kezelések során alkalmazott antiemetikumok (Ondansetron) ill. fájdalomcsillapító gyógyszerek NSAID-Opioid származékok (Contramal tabl, Durogessic tapasz) egyik mellékhatása a székrekedés. Szubakut bélelzáródást okozhatnak.
Teendő: Ezen gyógyszerek alkalmazása során rendszeresen székletlazítók alkalmazása szükséges (Pld. Laevolac lactulose), és fokozott folyadékbevitel. Gondos figyelmet kell fordítani a peristartica folyamatosságára (szelek távozása, széklet ürülése). Súlyos esetben irrigálás is szóba jöhet (Iryflex irrigáló készlet alkalmazása).
Megjegyzés: Az onkológiai kezelések során az irrigálás nem javasolt, a kezelések mellékhatásaként kialakuló fokozott peristaltica, valamint egyes biológiai kezelések okozta fistul képződési kockázat miatt.
Vérzés, sipoly: A biológiai terápiák egyik csoportja a (VEGF gátlók) a daganatsejtek vérellátását biztosító érhálózat újraképződését gátolják, így okozzák azok pusztulását, ugyanakkor lassíthatják a sebgyógyulást, fisztulák kialakulására hajlamosítanak és vérzést okozhatnak. Sipolyok, fistulák kialakulhatnak a sztómanyílás környezetében, melyekre a gyulladt bőrfelület, fájdalom illetve a purulens váladék ürülés hívja fel a beteg figyelmét.
Teendő: Vérzéses tünetek esetén (sztómából történő vérzés) a kezelőorvost azonnal értesíteni kell. A sztóma környezetében kialakuló sipoly, esetén sebészeti beavatkozás válhat szükségessé. Az érintett terület megnyitása, rendszeres sebtoalett és antibiotikumok alkalmazása is szükségessé válhat. Egyrészes üríthető rendszerek alkalmazása javasolt, a sebváladék mértékétől függően gyakori zsákcserével kell számolni. Bőrvédő gátak (Superfiller paszta) alkalmazása is indokolt lehet.
Tervezett műtét előtt 6-8 héttel ezen készítmények alkalmazását be kell fejezni.
Sugárkezelés mellékhatásai és ápolási feladatai:
Hasmenés: Késői sugármellékhatás, amelyet a gyorsan osztódó ép sejtek sugárérzékenysége okoz.
Teendő: Hasfogók alkalmazása orvos utasítása szerint, probiotikumok, fokozott folyadékbevitel, növényi rostok fogyasztása. A besugárzott terület bőrének védelmére un. sugárvédő krémeket alkalmaznak.
Fontos a megfelelő, jól illeszkedő segédeszköz megválasztása (lehetőleg üríthető egyrészes rendszerek alkalmazása) az esetleges széklet- vagy vizeletszivárgás megelőzésére. A szivárgás bőrirritációt okozhat. Testi higiénés szabályok fokozott betartása, szükség esetén bőrvédő krémek (Askina Barrier krém) bőrvédő gátak (Superfiller paszta) alkalmazása is szükségessé válhat.
Az Askina Barrier krém, átmeneti és vagy tartós használatával a bőrirritációra megoldást jelenthet.
Hidratáló tartalma ápolja és védi a bőrt, a tapadást elősegítő filmréteg pedig fokozza két sztómazsák-csere közötti biztonságos eszközviseletet.
A sugárkezelés következtében a sztómaviselőknél helyi bőrgyulladás a modern tervezési technikák következtében nem alakul ki, mert a sztómák képzési helyük szerint nem esnek bele a kismedencei besugárzás célterületébe.
Kémeri Julianna
Onkológiai szakápoló- Onkoteam szervező
Sztómaterápiás ápoló
DE KK Onkológia