A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház szakemberei egy speciális programot indítottak, melynek célja, hogy a kórház onkológiai ellátásban részesülő betegei, egy komplex onkológiai pre/habilitációban / rehabilitációban vehessenek részt.
A daganatos megbetegedések ma Magyarországon a második vezető halálokok közé sorolhatók. A daganatos betegek kezelése, megterhelő mind testileg, mind lelkileg a betegek számára.
Fontos a betegség korai felismerése, hiszen mindnél korábban kerül felismerésre a betegség, annál nagyobb eséllyel gyógyítható.
A létrehozott program, könnyű hozzáférhetőséget biztosít a páciensek számára és teljeskörű ellátást biztosít az onkológiai kezelésekre és a műtéti beavatkozásra felkészítés során.
Az utógondozás és tartós rehabilitáció elérését a folyamatos ellenőrző vizsgálatok és a társszakmákkal való szoros kapcsolattartás biztosítja.
Fontos, hogy pontosan tudják, mi fog velük történni állapotuk javulása érdekében, avagy a teljes gyógyuláshoz vezető úton.
A daganatos betegek kezelése csak team munkában végezhető eredményesen, ahol az orvos mellett, gyógytornász, dietetikus, pszichológus, szociális munkás, Simonton-csoport, lelkész, sztómagondozó, egészségfejlesztő, edukátor, mentálhigiénés szakember, hospice ellátás és civil betegszervezetek képviselői is jelen vannak.
A beteg igényeire szabva biztosítják a leghatékonyabb programot a heveny szaktól kezdődően és megszakítás nélkül folytatják a műtéti beavatkozást követően is.
A pre/habilitációs / rehabilitációs folyamat beutaló útján érhető el, majd ezt követően, tesztekkel mérik fel a betegigényeket, melyeket összegezve a megfelelő szakembereket tudják számukra biztosítani.
A sztómaterápiában az 1 éves időtartam alatt, több sztómaviselő is igénybe vette a szolgáltatás, 1-2 alkalomtól a folyamatos program adta lehetőségekig.
A pre/habilitáció / rehabilitáció fontos eleme a sztómaképzés előtti betegfelkészítés és a műtét utáni betanítás, tájékoztatás az eszközhasználatról, a rehabilitáció adta lehetőségekre való felkészítésről.
A sztómával élők akár átmeneti, akár végleges sztómaképző műtétjére kerül sor, az első három –hat hónapban hasonló gondokkal jelentkeznek.
Leggyakrabban, bőrápolási tanácsokkal keresnek meg. Fontos többször is felhívni a figyelmet az ismételt méretvételre és a pontos alaplap kivágásra.
Ne használjanak a sztóma körüli bőrt károsító anyagokat, mint sebbenzint, fertőtlenítőt, törlőkendőt és olyan anyagokat, melyek akadályozzák az alaplap bőrön való tapadását, mint pl. magas hidratáló tartalmú krémeket.
A rendszeres kontrollvizsgálatok alkalmával a sztómaterápiás vizitek mellett, lehetősége van sebészi konzultációra, korai és késői szövődmények időben történő észlelésére és kezelésére.
Az egészségfejlesztés keretein belül a prevenció jelentőségére fókuszálunk, a felmerülő tünetek kezelése és más egyéb betegségek mielőbbi felismerése révén a korai diagnózis felállítása, életeket menthet.
Családi halmozódás esetén, fokozott prevenciós felhívást teszünk a hozzátartozók irányában.
Az alap és társbetegségek kapcsán is speciális diétát kell egyeztetni a dietetikussal. (pl. cukorbeteg, Crohn, Colitis)
A kiegyensúlyozott táplálkozás a mértékkel fogyasztás, főszerepet kap a gyógyulás során. Speciális táplálkozási tanácsok sztómatípustól függően, felhívva a figyelmet a megfelelő folyadékbevitel fontosságára.
Elég gyakori a pszichológussal történő megbeszélés is, hiszen a diagnózis, a műtét, a testkép megváltozása, vele együtt a jövőkép nagyfokú változása, óriási lelki teher a betegnek.
Nem mindig elég a család és a barátok, munkatársak szerető támogatása, különböző képpen dolgozzák fel az emberek a lélek terheit.
Mozgásszervi betegség kapcsán, gyógytornász konzultációra van szüksége a sztómaviselőnek a hasfal terhelhetőségét illetően és végbél kiirtást követően a gáti seb okozta érzékenység miatt a kerülendő tevékenységekre is fel kell hívni a figyelmet.
Szabadidős tevékenységek végzéséhez kérnek öltözködési és eszközhasználati tanácsot.
A civil szervezetekkel való kapcsolattartása fontos a beteg testi-lelki megerősödésében, megmutatja számára, hogy sztómával is lehet élni, dolgozni, társaságba járni. A sorstársak lehetnek a leghitelesebbek számára.
Végstádiumban lévő betegek hozzátartozói a hospice ellátásban dolgozó kollégák, elhelyezéssel kapcsolatos kérdésekkel találkoznak a leggyakrabban.
Sajnos a daganatos betegségben szenvedők közül sokat elveszítünk, de törekszünk arra, hogy mindenkinek megadjuk a lehető legtöbb segítséget.
A munkacsoport hatékonysága a betegek elégedettsége alapján mérhető, látható és tapasztalható.
Az elégedett beteg, viszonylag panaszmentes, mer kérdezni ha panasza van, könnyen visszailleszkedik a korábbi hétköznapokba, nyitott a szabadidős tevékenységekre és szíves jár közösségbe.
Folyamatosan azon dolgozunk, hogy a legjobb életminőség lehetőségét tudjuk a betegek számára biztosítani!
Sándorné Szala Ildikó
Vezetőasszisztens
Sztómaterápiás ápoló
BAZ-Megyei Oktatókórház Miskolc