Szekunder edukáció a mindennapi élethez

Termék gyorskereső

Kategória vagy alkategória mutatása

A sztómaképzésen átesett betegek megfelelő rehabilitációjának részeként fel kell mérni az az egyéni életvitelből eredő igényeket is a sztómaterápiás eszköz kiválasztásánál annak érdekében, hogy javítsuk az életminőséget, és a sztóma könnyen kezelhető legyen (egy vagy kétrészes zsák, konvex alaplap, paszta, gyűrű, egyéb kiegészítők használata).

Járóbeteg szakellátás során kontrollvizsgálatok, sztóma állapotának, valamint a sztóma körüli bőr állapotának nyomonkövetése, segédeszköz használatának ellenőrzése, tanítása zajlik, továbbá az arra alkalmas beteg esetén irrigálás betanulása.     

A megváltozott élethelyzet okozta életminőség-csökkenést, a lehetőségekhez mért független életvitel és a kialakult állapot elfogadásának támogatása komplex fizikai és lelki utógondozást igényel. Tudatosan és fokozatosan, összehangolva a társszakmákkal (dietetikus, pszichológus) segítünk a betegeknek mihamarabb visszatérni a mindennapi megszokott életükhöz.

 

Táplálkozási tanácsok, dietetikus bevonásával történnek.

Ajánlott kerülni a puffasztó tápanyagokat - ilyen pl. a bab, a káposzta, a brokkoli - mivel ezek több bélgázt termelnek. Illetve kerülni kell a túl fűszeres, zsíros, füstölt ételeket és a szénsavas italokat.

Az ételek mindenkire másképp hatnak, ezért javasoljuk, hogy figyelje magát a páciens, tapasztalja ki, mely ételre hogyan reagál.  Egyszerre egyfajta ételtípussal kísérletezzen.

Fontos a rendszeres, legalább napi háromszori étkezés, mert ettől lesz szabályos a bélműködés, és így képződik a legkevesebb gáz.

Ügyelni kell a megfelelő folyadékbevitelre, mivel a sztómán keresztül ürülő bélsár esetén nagyobb a napi folyadékvesztés. Kis mennyiségű alkohol is fogyasztható, viszont fontos szem előtt tartani, hogy pl. a sör puffasztó hatású.

A diófélék, a pattogatott kukorica és a gomba lassítja az emésztést, bélelzáródását okozhatnak.

 

Tisztálkodás: Fürdés, zuhanyzás zsákkal, vagy zsák nélkül is történhet?

Műtét után közvetlenül vagy nagy mennyiségű kiszámíthatatlan székletürítés esetén zsákkal együtt „biztonságosabb”, azonban a teljes tisztaság érzését az biztosítja, ha zuhanyzást zsák nélkül végzi a beteg. Nyugodtan használhat tusfürdőt, de nem javasolt a krémet tartalmazó tusfürdő. A szappanmaradvány befolyásolja az alaplap tapadását, ezért tiszta vízzel körbe kell törli a kivezetés mellett, hogy eltávolítsuk az esetleges szappanmaradékot. Ezután szárazra törli, és felhelyezheti a zsákot.

Fürdeni lehet zsákkal együtt, a levegőszűrő lezárása a dobozban található kis matrica segítségével lehetséges.

Öltözködés:

Szűk szabású, feszülő ruha viselése nem ajánlott, ehelyett kiváló alternatíva lehet a magasabb derekú ruházat.

Haspánt, derékmelegítő viselése ajánlott alacsony derekú nadrág esetén.

A kabát, a blézer, a kardigán és mellény jól takar.

Öv helyett érdemes nadrágtartót használni.

Magas derekú szoknya, nadrág, széles laza szabású felsők viselése javasolt.

Eleinte lehetetlennek tűnik a napi rutinhoz, hobbihoz való visszatérés, mivel a beteg fáradtnak, gyengének érezheti magát, ezért kezdje lassan fokozatosan.

A társasági élethez való visszatérés nagyon fontos, eleinte családjával, majd barátaival, később munkába vagy iskolába. Az első időszakban rövidített munka-vagy iskolaidőben végezze tevékenységét. A nehéz fizikai munka végzése nem ajánlott több hónapon keresztül.

Szabadidős tevékenység lehetőségeiről

A sztómaviselőt próbáljuk meggyőzni róla, hogy teljes életet élhet. Nyugodtan kirándulhat, kertészkedhet, jógázhat, biciklizhet állapotának megfelelően. Kivételt képez az erős fizikai munka, valamint a súlyemelés, műtét után legalább 6-8 hétig, amíg a has teljesen begyógyul.

Ügyelni kell a fokozatosságra.

Sztómazacskóval az úszás sem jelenthet gondot. A szűrőt előtte tapassza be matricával.  Minden szűrős zsákhoz tartozik szénszűrőt fedő tapadó lapocska, amely kiküszöböli a szűrő nedvesedését és tönkremenetelét. Kolosztóma esetén irrigálást követően sztómazáró dugó, vagy sztómasapka diszkréten leplezi az állapotot.

Férfiaknak jó alternatíva a magasabb derekú fürdőnadrág, nőknek a tankini.

Utazás, túrázás repülés, sem kizárt sztómazsákkal.

Repüléssel kapcsolatos kérdésekre a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér konzultációt biztosít.

Olló nem vihető fel a repülő fedélzetére, csak feladott poggyászban.

Vágja ki az alaplapot otthon! Csomagoljon a kézipoggyászba néhány darabot.

Korszerű szeleppel ellátott zsákok használatával megelőzhetők a bélgázok tágulása miatt fellépő flatulencia okozta kellemetlenségek.

Házasélet, szexualitás

Van, aki már a műtét után közvetlenül is érdeklődik, hogy hát azzal most mi lesz.

1. lépés: Önmaga elfogadása (megváltozott testséma)

2. Az önbizalom visszaszerzése a legnagyobb segítség, ezért éljen aktív életet, töltődjön pozitív élményekkel.

3. Akár barátság, akár házasság, akár szex, a beteg ugyanaz az ember, mint műtét előtt volt. Ha úgy érzi, a szexuális életben feszültségoldára van szüksége, bátran válogasson a különböző, erre a célra tervezett ruhadarbok és módszerek közül.

Műtét után 2 évvel akár babavállalás is lehetséges (állapottól függően orvossal egyeztetve). - sztóma megduzzadhat, kitüremkedhet, de szülés után visszaáll

Munkaképes egyéneknél adókedvezmény érvényesíthető!

Mesterséges testnyílással élő személy adókedvezményre jogosult, amely 5 évre visszamenőleg érvényesíthető.

  • Z93 Mesterséges testnyílás
  • Z9320 Enterostomával élő személy
  • Z9330 Colostomával élő személy

 

                                                Blaskovicsné Gergály Gyöngyi

                                                  Sztómaápoló, Főnővér helyettes

                                                 Zala Megyei Szent Rafael Kórház

                                                             Zalaegerszeg